DSÖ, YENİ COVID AŞILARININ YALNIZCA XBB VARYANTLARINI HEDEFLEMESİNİ ÖNERİYOR
DSÖ, YENİ COVID AŞILARININ YALNIZCA XBB VARYANTLARINI HEDEFLEMESİNİ ÖNERİYOR

DSÖ, yeni COVID aşılarının yalnızca XBB varyantlarını hedeflemesini öneriyor

DSÖ, 20 Mayıs 2023’de bir sonraki Covid güçlendirici dozunun Omicron XBB.1 soyuna göre uyarlanmış tek değerlikli aşı olması önerisinde bulundu.

Danışma grubu, yeni formülasyonların XBB.1.5 veya XBB.1.16 varyantlarına karşı antikor tepkileri üretmeyi amaçlaması gerektiğini belirterek, XBB soylarına karşı nötralize edici antikor tepkileri sağlayan diğer formülasyonların veya platformların da değerlendirilebileceğini ekledi.

DSÖ, orijinal virüsün artık dolaşımda olmadığı ve suşu hedef alan aşıların şu anda dolaşımda olan varyantlara karşı "tespit edilemeyen veya çok düşük seviyelerde nötralize edici antikorlar" ürettiği verilerine dayanarak, orijinal COVID-19 suşunun artık gelecekteki aşılara dahil edilmemesi önerisinde bulundu.

Şu anda tüm dünyada aşı, orijinal Wuhan suşu ve Omicron eski bir versiyonundan oluşan iki değerlikli (bivalan) bir güçlendiricidir. Bivalan formülasyon, önceki orijinal aşılara göre daha etkindir ve daha uzun solukludur.

Bir süredir, aşının amacının ne olduğu konusunda tartışmalar oluyor. Çoğu insan için aşıların amacı ciddi Covid-19 sonuçlarını önlemektir. Genç ve sağlıklı bir kişinin bir takviye alıp almaması ya da herhangi bir takviye alması muhtemelen gerçekten önemli olmadığı ortadadır. Genç ve sağlıklı grup, 2 dozdan sonra ve özellikle hibrit bağışıklık (aşı + enfeksiyon) ile ciddi sonuçlara karşı zaten korunmaktadır.

Gelecekteki COVID-19 aşılarının bileşiminde değişiklik gerekip gerekmediğini tartışan DSÖ danışma grubu, halihazırda onaylanmış aşıların kullanılmaya devam edilmesi gerektiğini söylüyor ve Mart ayı sonlarında yayınladıkları COVID aşılama önerilerini önerileri tekrarlıyorlar; sağlıklı çocukların ve ergenlerin aşıya ihtiyacı olmayabilir ancak daha yaşlı (75 ya üstü) ve immun sistemi zayıf yüksek riskli grupların son aşılarından 6-12 ay sonra bir doz rapel olmaları önemlidir.

En son öneriler, DSÖ'nün COVID-19 için küresel acil durum durumunu sona erdirmesinden yaklaşık iki hafta sonra geldi. Şu anda bivalan aşılar kullanılsa da yalnızca tek değerli Omicron XBB.1.5 içeren bir güçlendirici muhtemelen daha iyi olacaktır. Pfizer/BioNtech (PFE.N), Moderna Inc (MRNA.O) ve Novavax Inc (NVAX.O) gibi COVID-19 aşı üreticileri, XBB.1.5'i ve şu anda dolaşımda olan diğer suşları hedefleyen ilgili aşılarının versiyonlarını zaten geliştiriyorlar; haziran ayında uzmanların önerileriyle aşı üreticilerinin, doğru suşları seçtikten sonra aşılarını güncellemeleri beklenecektir.

https://www.who.int/news/item/18-05-2023-statement-on-the-antigen-composition-of-covid-19-vaccines

Her hakkı saklıdır © DÜZEN SAĞLIK GRUBU POLİKLİNİĞİ
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2400 Cad. No: 2 Çayyolu-Çankaya/ANKARA Tel: (0312) 240 02 22 Faks: (0312) 240 07 72