IRAK ÜZERİNDEN GELEN DAVETSİZ MİSAFİR -ŞAP HASTALIĞI-
IRAK ÜZERİNDEN GELEN DAVETSİZ MİSAFİR -ŞAP HASTALIĞI-

Son günlerde Irak üzerinden gelen daha önce ülkemizde görülmeyen SAT-2 serotip olarak adlandırılan yeni tip bir şap hastalığı virusu kaygı yaratmıştır. Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanların akut seyirli, çok bulaşıcı ve zoonotik karaktere sahip viral bir enfeksiyonudur. Hastalık hassas hayvan topluluklarında çok hızlı bulaşabilmekte, yayılmakta ve hayvancılıkla uğraşanlarda büyük maddi kayıplara neden olmaktadır. Bu yeni serotip virus Tarım Orman Bakanlığı Şap Enstitüsünde hızla izole edilmiş ve bu virusa özgü aşı hazırlanmaya ve uygulanmaya başlanmıştır. Şap hastalığı ile mücadele, hasta hayvanlardan bulaşmanın önlenmesine ilişkin hayvan hareketlerini kısıtlayan tedbirleri ve etkin hızlı aşılamayı gerektirmektedir.

Şap hastalığı virusu insanlarda hastalık yapmaz. Ancak hızla etkin önlemler alınmazsa büyük deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışan ülkemizde bir darbe de hayvancılık sektörüne  vurur.

Bizim coğrafyamızda insan ve hayvan salgın hastalıklarının  her zaman ortaya çıkma potansiyeli vardır. Bizlere düşen tüm salgın hastalıklar için tetikte olmak ve bilimin ışığında önleyici ve koruyucu tedbirleri almaktır.

Her hakkı saklıdır © DÜZEN SAĞLIK GRUBU POLİKLİNİĞİ
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2400 Cad. No: 2 Çayyolu-Çankaya/ANKARA Tel: (0312) 240 02 22 Faks: (0312) 240 07 72