Uzun Süreli Enfeksiyon Olarak Seyreden RSV'de Yeni Bir Varyant
Uzun Süreli Enfeksiyon Olarak Seyreden RSV'de Yeni Bir Varyant

Respiratuvar (Solunum) Sinsityal Virüs (RSV), bir insan ortopnömovirüsüdür, dünya çapında önemli mortalite ve morbiditeye yol açabilir. İki-üç yaş arasındaki tüm çocuklar en az bir kez RSV ile enfekte olur. RSV esas olarak alt ve üst solunum yolu epitelini enfekte eder, tipik olarak kısa süreli akut solunum yolu enfeksiyonuna neden olsa da, bazı kişilerde kalıcı veya uzun süreli hastalığa yol açabilir.

Bu nadir gözlenen uzamış RSV enfeksiyonunun özelliklerini anlamak, bulaşma oranlarını artırabileceği ve özellikle bebeklerin hava yolu epitelinde gelişimsel değişikliklere neden olabileceği için çok önemlidir.

The Journal of Infectious Diseases’de yayınlanan yeni bir çalışmada, RSV enfeksiyonu için patojen veya konakçı genetik risk faktörleri ve olası viral varyantların uzun süreli enfeksiyonla ilişkili olup olmadığı incelenmiş. En az 15 gün süren uzun süreli RSV enfeksiyonundan muzdarip sağlıklı term bebekleri içeren bir çalışmadır. Bebeklerde tespit edilen RSV’lerin tam genom dizilimi (GWAS) yapılmıştır. Ayrıca RSV enfeksiyonunun uzamasında insan genotip özelliklerinin etkisi olup olmadığını anlamak için de hastaların da genomik haritalaması yapılmıştır. Ek olarak, RSV'ye bağışıklık yanıtı verileri de diğer sonuçlarla birlikte analiz edilmiştir.

Uzamış RSV enfeksiyonu olan ve tanısı PCR ile konmuş toplam 19 bebek karşılaştırıldı. İlk hasta olduklarında ortalama RSV Ct değeri 25,9 iken, devam eden günlerde ortalama RSV Ct değeri 31,6 tespit edilmişti. İki pozitiflik arasında geçen ortalama gün sayısı 29 gündü.

Sonuç olarak, ilk ve sonraki virüs analizlerinde benzer RSV gen sekansları gözlendi, bu da bunların yeniden enfeksiyon değil uzun süreli enfeksiyon olduğunu gösteriyordu. Bu uzayan RSV enfeksiyonunun bebeklerin genotipleri ile ilişkisi yoktu. 

Oysa uzamış enfeksiyon ile ilişkilendirilen RSV varyantları tespit edildi; p.E123K/D ve p.P218T/S/L genotipleri birincil olarak uzun süreli enfeksiyonla ilişkilendirildi; ancak, iki varyantın RSV G protein yapısı üzerindeki ve glikosilasyon üzerindeki etkilerine ilişkin bilgi yetersizdi.

Elbette RSV’nin bağışıklığı yeterli kişilerde uzun süreli enfeksiyon kapasitesini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ama uzun süreli enfeksiyona neden olan RSV varyantlarının belirlenmesi de aşı tasarımının geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Kaynak:

https://academic.oup.com/jid/advance-article/doi/10.1093/infdis/jiac442/6827492?login=false

Her hakkı saklıdır © DÜZEN SAĞLIK GRUBU POLİKLİNİĞİ
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2400 Cad. No: 2 Çayyolu-Çankaya/ANKARA Tel: (0312) 240 02 22 Faks: (0312) 240 07 72