TEKRAR GEÇİRİLEN HER COVİD ENFEKSİYONU KALP, AKCİĞER, BEYİN İLE İLİŞKİLİ SAĞLIK PROBLEMLERİ GELİŞME OLASILIĞINI VE BU NEDENLE HASTANEYE YATIŞ VE ÖLÜM RİSKİNİ ARTTIRIYOR
TEKRAR GEÇİRİLEN HER COVİD ENFEKSİYONU KALP, AKCİĞER, BEYİN İLE İLİŞKİLİ SAĞLIK PROBLEMLERİ GELİŞME OLASILIĞINI VE BU NEDENLE HASTANEYE YATIŞ VE ÖLÜM RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Pandeminin 3. yılında, çoğumuzun en az bir kez covid enfeksiyonu geçirdiğimiz içerisinde bulunduğumuz bu günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar 500 000’den fazla kişi üzerinde yaptıkları yeni bir çalışmada tekrarlayan covid enfeksiyonu geçiren kişilerde akciğerler, kalp, beyin, kaslar ve sindirim sistemi ile ilgili sağlık problemleri gelişme olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdiler.

Bu çalışmada, Covid enfeksiyonunu birden çok kez geçirenlerde akciğer problemleri ile karşılaşma olasılığının 3,5 kat, kalp ile ilişkili sağlık problemleri gelişme olasılığının 3 kat, beyini ilgilendiren problemlerin gelişme olasılığının ise 1,5 kat arttığı gösterildi.

Araştırmacılar, tekrar geçirilen covid enfeksiyonu varlığında hastaneye yatış riskinin Covid’i bir kez geçirenlerden 3 kat, ölüm riskinin ise 2 kat daha yüksek olduğunu ortaya koydular. Çalışmada, 3 kez covid geçirenlerde riskin 2 kez geçirenlere göre daha yüksek olduğu saptandı.

Son derece önemli olan bu çalışmanın sonuçları, geçirilen her bir Covid enfeksiyonu atağının sağlık problemlerine yatkınlığı önemli derecede arttırdığını, Covid’den korunmada maske, mesafe, el hijyeni gibi temel uygulamaların çok önemli olduğunu ve bu uygulamalara devam edilmesinin gerekliliğini apaçık göstermekte. Bu çalışmayla daha önce geçirilen covid enfeksiyonlarının ve aşılanmış olmanın tekrar covid geçirildiği takdirde önemli sağlık problemleriyle karşılaşma olasılığını azaltmadığı, tam tersine tekrarlayan covid enfeksiyonunun önemli sağlık problemleri gelişme ve bu nedenle hastaneye yatış, ölüm riskinde artışa yol açtığı gösterilmiş oldu.

Düzen Sağlık Grubu olarak biz de, bu yazımızla çalışmanın sonuçlarını sizlerle paylaşarak, Covid, grip (influenza) ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarında artışın olmasını beklediğimizi ve gözlemlediğimizi, içerisinde bulunduğumuz kış mevsiminde sağlıklı kalmak, sevdiklerimizi korumak adına maske, mesafe ve el hijyeni gibi temel önlemlere uymamızın önemini bir kez daha vurgulamak, aşılanmamış kişilerin bir an önce aşılanması, tekrar dozlarının ise tamamlanarak Covid aşılanma durumunun güncel tutulmasının ve yıllık grip aşısını olmamızın önemini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

 

Kaynak:

https://www.huffingtonpost.co.uk/entry/covid-reinfection-doubles-risk-of-death_uk_636e0b5be4b002e882104cfd?utm_campaign=share_email&ncid=other_email_o63gt2jcad4

Her hakkı saklıdır © DÜZEN SAĞLIK GRUBU POLİKLİNİĞİ
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2400 Cad. No: 2 Çayyolu-Çankaya/ANKARA Tel: (0312) 240 02 22 Faks: (0312) 240 07 72